Историјски математички тренутак

Сваке године се 14. март обележава као Међународни дан броја п. Ове године прослава је била посебна. Ево и зашто:

Ове године, 14. марта у 9 сати, 26 минута и 53 секунде, по америчком формату за датуме, цифре су се поклопиле са записом првих 9 децимала броја „пи“.

3,141592653....... 3.14.15.9:26:53

Пи, који се представља грчким словом ?, представља однос између обима круга и његовог пречника. Он је ирационалан број, тако да се цифре никада не завршавају, нити понављају.

Дан броја Пи укључује многобројне активности које су везане за тај број попут парадирања у круговима и рецитовања што више његових цифара, као и једење пите, пошто се на енглеском језику реч пита и слово Пи исто изговарају (пај).

Ученици наше школе су у част броја направили пано са занимљивостима о броју Пи и поставили га у холу школе. На часовима Информатике прикупљали су податке, а представници Ученичког парламента су одабране стране поставили на пано.